Naslovna Novosti Potres u Turskoj i Siriji – vrijeme za pomoć

Nakon što se jučer 6. veljače 2023. u 4.17 sati ujutro u okrugu Pazarcık u Kahramanmaraşu u jugoistočnoj Turskoj dogodio snažan potres magnitude 7.9 prouzročivši velika razaranja i ljudske žrtve, u Turskoj su najrazornije pogođeni Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman i Malatya.

Zračne luke i glavne ceste u jugoistočnom području Anadolije su zatvorene, a većina bolnica neupotrebljiva. Škole i javni prostori zatvoreni su u cijeloj zemlji. U okviru Turskog plana za odgovor na katastrofe proglašena je 4. razina i sve grupe za katastrofe su se okupile u njihovim pokrajinama u AFAD centru Predsjedništva. U 13.34 sati, Orhan Tatar, generalni direktor AFAD-a za smanjenje rizika od potresa, objavio je da je došlo i do drugog potresa magnitude 7,6 u okrugu Elbistan, pokrajina Kahramanmaraş.

Regija Biskupije Anadolija snažno je pogođena potresom. Katedrala u Iskenderunu potpuno je srušena a Caritasovi uredi i prostori teško su oštećeni. Sirska i pravoslavna crkva u Iskenderunu također su se srušile a život je izgubio zaštitar pravoslavne crkve. Caritas Anadolia, u koordinaciji s vlastima, okuplja prognanike na sigurnim i otvorenim prostorima i pokušava podijeliti nužne tople obroke i odjeću. Biskupije Izmira i Istanbula podržavaju i prikupljaju materijale za slanje pomoći regiji Anadolija. Turski Caritas, preko biskupijskih ureda Anadolije, priprema žurnu početnu procjenu potreba na temelju informacija lokalnih vlasti, partnerskih nevladinih organizacija i kontakata na terenu. Turski Caritas je u kontaktu s timom za žurne situacije Caritasa Europa i Caritasa Internationalis, koji će obavijestiti Konfederaciju o daljnjem razvoju događaja.

Potres je izazvao velika razaranja i u sjeverozapadnoj Siriji. Sirijski Caritas priprema brzu i proaktivnu procjenu situacije uz koordinaciju žurnog odgovora u lokalnim uredima. U Alepu su potrebni artikli za pomoć i skloništa za građane čije su kuće srušene, jer je oko 125 kuća osigurano u gradu Hanano, a svi pogođeni građani moraju biti osigurani u nekoliko drugih područja. Što se tiče osoblja Caritasa, neke od njihovih kuća su pogođene. U 27 škola i dvorana nalazi se 5000 prognanika. 45 zgrada se srušilo, a 35 raspuklo. Radi se na osiguranju nužnoga smještaja za stanovnike potresom pogođenog područja.

Hrvatski Caritas koordinirat će s Caritasom Europa i Caritasom Internationalis svoje aktivnosti usmjeravanja prikupljane novčane pomoći putem mreže Caritasa u Turskoj i Siriji.